LT | RU | EN
TitulinisMokslinė veiklaSportasKontaktai
 

Kelio sąnario artroskopija

Kelio sąnario artroskopija

Peties sąnario artroskopija

Peties sąnario artroskopija

Alkūnės sąnario artroskopija

Alkūnės sąnario artroskopija

Kelio sąnario artroskopija

Kiekvienais metais žmonių gyvenimo aktyvumas didėja, daugėja žmonių, užsiimančių įvairiais techniniais bei ekstremaliais sportais, ieškančių aktyvaus poilsio praleidimo formų. Todėl akivaizdu, kad daugėja įvairių traumų. Nepriklausomai kur patirtos traumos (sportinių varžybų ar laisvalaikio metu), jos gydomos tais pačiais metodais.

Dažniausia pasitaiko kelio, peties, čiurnos sąnarių traumos. Mūsų tikslas kuo greičiau grąžinti pacientą į normalų aktyvų gyvenimą. Norint tai padaryti turi buti tiksliai nustatyta diagnozė, parinktas optimaliausias gydymo metodas (konservatyvus ar operacinis).

Operuojant sąnarius, naudojama minimaliai traumuojanti operacinė technika – artroskopija.

Kas yra artroskopija?

Artroskopija yra chiruriginė intervencija, kurią gydytojas atlieka sąnario viduje, per 0,5-1cm pjūvelius. Tai minimalios invazijos metodas, atliekamas artroskopu ir kita artroskopine įranga. Artroskopas yra mažas pieštuko dydžio instrumentas su video kamera. Dažniausia atliekamos kelio, peties, čiurnos, alkūnės sąnarių artroskopijos.(1 pav.).

1 pav. Kelio sąnario artroskopijai atlikti naudojami du pjūveliai po 0,5-1cm

Kelio sąnario artroskopijų atlikimo priežastys

Plyšę meniskai

Dažniausia priežastis dėl ko atliekama artroskopija, yra plyšę meniskai. Meniskai susideda iš dviejų pusmėnulio formos į kremzlę panašių „tarpinių“( 2 pav.).

2 pav. Kelio sąnario anatomija

Plyšę meniskai gali sukelti kelio sąnario skausmus, sutinimą, strigimus, diskomfortą vaikštant. Esant meniskų plyšimui, vartojant vaistus simptomatika gali sumažėti, bet ne taip pasukus kelio sąnarį simptomai vėl suintensyvėja. Plyšę meniskai patys nesugyja. Priklausomai nuo plyšimo tipo( 3 A,B,C,D pav, 4 pav., video1. ) meniskai gali būti susiuvami arba pašalinama plyšusi dalis( 5 pav., 6 pav.). Po operacijos ligonis gali pilnai lankstyti operuotą kelio sąnari, minti koją. Kitą dieną po operacijos ligonis išrašomas ambulatoriniam gydymui.

3 pav. Meniskų plyšimų tipai

4 pav. Vidinio menisko „liežuvio“ tipo plyšimas

Video1. Kelio sąnario vidinio menisko plyšimas

5 pav. Vaizdas po vidinio menisko plyšusios dalies rezekcijos

6 pav. Vaizdas po išorinio menisko fiksacijos

Plyšę raiščiai

Raiščiai suteikia kelio sąnariui stabilumą(video2).

Video2. Kelio sąnario priekinio ir užpakalinio kryžminių raiščių anatomija

Dažniau pažeidžiami priekinis kryžminis raištis ir vidinis šoninis raištis, rečiau pažeidžiami užpakalinis kryžminis raištis, išorinis šoninis raištis. Daugeliu atvejų trauma įvyksta sportuojant. Priekinio kryžminio raiščio pažeidimai sukelia kelio sąnario nestabilumą, skausmą, sutinimą, dėl kurio sumažėja ligonių fizinis aktyvumas, atsiranda nepasitikėjimas galūne, baiminamasi pastatyti ne taip koją, kad vėl neatsirastų nestabilumo epizodas. Sumažėjus krūviui nyksta šlaunies raumenys, o tai turi reikšmės simptomatikos išryškėjimui. Ilgai delsiant gali atsirasti maudžiančio ar aštraus pobūdžio skausmas, nes kiekvienas nestabilumo epizodas mechaniškai gali pažeisti kremzles, meniskus. Operacijai naudojami rezorbciniai implantai, kurie per 1,5 metų „ištirpsta“ arba Endobutton sistema.( video3, video4, 7 pav.).

Video3. Kelio sąnario priekinio kryžminio raiščio plyšimas

Video4. Vaizdas po priekinio kryžminio raiščio plastikos

7 pav. Priekinio kryžminio raiščio plastikai atlikti naudojami 3 pjūveliai: du po 0,5cm, vienas 2-3cm.

Priekinio kryžminio raiščio plastika gali būti atliekama dvejopai: vieno arba dviejų pluoštų, atsižvelgiant į paciento fizinį aktyvumą (11, 12pav).

11 pav. Priekinio kryžminio raiščio anatomija

12 pav. Priekinio kryžminio raiščio dvigubo pluošto rekonstrukcija

Girnelės pažeidimai

Esant pažeistai girnelės kremzlei, atsiranda skausmas, sulenkus kelius. Artroskopijos metu girnelės kremzlė aplyginama, taip pat įvertinama girnelės padėtis judesio metu. Patologinė girnelės padėtis gali būti koreguojama.( 9pav.).

9 pav. Girnelės ydinga padėtis

Sąnarinės kremzlės paviršiaus defektai

Sąnarinės kremzlės paviršiaus defektai dažniausiai yra osteoartrito požymiai. Laikui bėgant, kremzlė susidėvi, atsiranda aštraus ar maudžiančio pobūdžio skausmas. Skausmas suintensyvėja ilgiau pavaikščiojus, pastovėjus. Artroskopijos metu yra įvertinama sąnarinės kremzlės pažeidimo dydis, laipsnis. Operacijos metu kremzlė gali būti aplyginama arba atliekama kita procedūra, kurią gydytojas pasirenka operacijos metu ( 10 pav ).

10 pav. Kelio sąnario artrozės vaizdas

Taip pat yra daugelis kitų priežasčių dėl kurių jaučiami kelio sąnario negalavimai, kuriuos gali diagnozuoti tik specialistai.

sprendimas webmod: Svetainių kūrimas